Wydatek na naukę języka obcego jako koszt podatkowy

Wielu przedsiębiorców, chcąc dokonać optymalizacji podatkowej i zmniejszyć kwotę należnego podatku VAT, chętnie dokonuje zakupu towarów i usług na rzecz firmy. Przepisy prawa do kosztów uzyskania przychodu pozwalają jedynie zaliczyć je produkty i usługi, które mają faktyczny związek z uzyskaniem lub zabezpieczeniem źródeł przychodu. Jak sytuacja wygląda w przypadku nauki języka obcego?

Wydatek na naukę języka obcego jako koszt podatkowy

Kiedy wydatek na naukę języka obcego może być zaliczony jako koszt podatkowy?

Przedsiębiorcy, którzy uczestniczą w kursach języka obcego mogą potraktować wydatki z nimi związane jako koszt uzyskania przychodu. Aby jednak nie budzili wątpliwości naczelnika urzędu skarbowego, muszą spełnić pewne warunki. Przede wszystkim koszty związane z nauką języka obcego można zaliczyć do firmowych kosztów wtedy, gdy kształcenie jest związane z prowadzoną działalnością, przyczyniając się do zabezpieczenia źródeł przychodu lub zdobycia nowego źródła przychodu, na przykład na skutek poszerzenia biznesu o nowe rynki i klientów zagranicznych. Nauka języka obcego nie powinna wzbudzać wątpliwości urzędników w przypadku tłumaczy, programistów czy przedsiębiorców z branży reklamowej, świadczących usługi dla klientów z zagranicy. Wówczas wydatki można ująć w kosztach uzyskania przychodu. Biuro rachunkowe Białystok może pomóc rozliczyć faktury wystawione przez szkołę nauki języków obcych.

Jakie przepisy regulują, co można, a czego nie, wliczyć do kosztów firmowych?

Kwestię tę reguluje art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Na jego podstawie, do kosztów uzyskania przychodu zaliczane są te koszty, które zostały poniesione w celu osiągnięcia, zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Podsumowując, w katalogu kosztów wymienionych w ustawie, nie znajduje się pozycja taka jak wydatki poniesione na dokształcanie. Koszty poniesione na naukę języka obcego powinny być zatem odpowiednio uzasadnione, aby urząd skarbowy nie miał wątpliwości co do poprawności rozliczenia.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM