Nowy wzór deklaracji VAT-13 od 1 czerwca 2019 r.

W połowie 2019 roku podatników czekają zmiany w postaci modyfikacji wzoru deklaracji VAT-13. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, ma być prościej i przejrzyściej. Zobaczmy, co się zmieni i w jaki sposób wpłynie to na prowadzenie biznesu.

Brak obowiązku stosowania pieczątki w pismach – najważniejsza zmiana w deklaracji VAT-13

Nowy wzór deklaracji VAT-13 od 1 czerwca 2019 r.

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Finansów, nowy wzór obowiązującej podatników deklaracji VAT-13 ma wprowadzić przejrzystość i prostotę, a także ograniczyć formalności do minimum. Nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 czerwca 2019 roku. Na jego mocy, podatnicy nie będą mieli obowiązku stosowania pieczątki w kontaktach z organami administracji publicznej. Przypomnijmy, że dotychczas przedsiębiorcy byli zobligowani w obrocie prawnym do korzystania z pieczątek imiennych bądź firmowych. Od 1 czerwca tego roku będą mieli o jeden obowiązek mniej.

Nowa wersja deklaracji VAT-13 – jak będzie wyglądać?

Obowiązujący po 1 czerwca 2019 roku wzór deklaracji VAT-13 uwolni przedsiębiorców nie tylko od konieczności stosowania pieczątki firmowej, ale także przyniesie zmianę w postaci zastąpienia dotychczasowego oświadczenia formułką odnoszącą się do świadomości odpowiedzialności karno-skarbowej. Cieszy również kolejne uproszczenie procedur w postaci rezygnacji z obowiązku podawania numeru REGON. Zmiany te, choć nadal dość kosmetyczne, przysporzą właścicielom firm mniej kłopotów podczas wypełniania niezbędnych formularzy. Odciążą też nieco biuro rachunkowe, sporządzające deklarację VAT-13 w imieniu swojego klienta.

Jakie jeszcze zmiany czekają podatników rozliczających się na zasadzie VAT-13?

Nowy wzór deklaracji VAT-13 będzie wymagał umieszczenia w części C (kolumna b) nazwy podatnika, wpisania numeru identyfikacyjnego (w kolumnie c) oraz podania kodu kraju podmiotu nabywającego towar (kolumna d). Niezbędne będzie również podanie numeru identyfikacyjnego nabywcy (kolumna e). Pozostałe części nowej deklaracji nie powinny być problematyczne podczas wypełniania.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM