Podatek u źródła 2019 – nowe zasady poboru już od 1 lipca

Projekt zmian podatku u źródła już na etapie lutowych konsultacji spotkał się z wieloma wątpliwościami i pytaniami ze strony przedsiębiorców. Na co zwrócić uwagę po 1 lipca 2019 w kwestii podatku u źródła? Jakie kwestie ulegają zmianie?

Nowe zasady poboru podatku u źródła. Co się zmienia?

Podatek u źródła 2019 – nowe zasady poboru już od 1 lipca

Zmiany w zakresie podatku u źródła (beneficial owner) w zakresie stosowania obniżonej stawki lub zwolnienia z podatku obowiązują dla płatności dokonywanych po 1 stycznia 2019 roku. Od nowego roku wszedł w życie wymóg identyfikowania rzeczywistego właściciela należności oraz zachowania należytej staranności podczas stosowania preferencyjnego podejścia względem stawek podatku u źródła. Natomiast od 1 lipca tego roku do szeregu zmian obowiązujących od 1 stycznia dołączają nowe.

Na kim spoczywa pobór podatku od źródła?

Zgodnie z nowymi przepisami, pobór podatku od źródła (beneficial owner) spoczywa na polskich przedsiębiorcach, którzy dokonują wypłaty z tytułu dywidendy, należności licencyjnych czy odsetek. Muszą przy tym stosować właściwe stawki – w przypadku dywidendy będzie to 19%, zaś w przypadku należności licencyjnych 20%. W sytuacji, gdy podatnik, który jest odbiorcą płatności, jest objęty zwolnieniem z podatku lub obniżeniem jego stawki, wówczas może ubiegać się o zwrot wpłaconych środków. Zwrot pobranego podatku nastąpi po upływie co najmniej 6 miesięcy.

Kiedy wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące podatku u źródła?

Większość przepisów zostanie wprowadzona wraz z 1 lipca 2019 roku. Mimo to warto mieć na uwadze, że część nowelizacji obowiązuje już od 1 stycznia. Należy to uwzględniać zwłaszcza w przypadku, gdy dochodzi do wypłaty dywidend, należności za usługi niematerialne, odsetki, należności licencyjne czy wynagrodzenia za wewnątrzgrupowe usługi niematerialne. Do właściwego rozeznania się w nowych przepisach może być pomocne biuro rachunkowe Rachmix. Specjaliści podatkowi służą doradztwem w każdej z wyżej wymienionych kwestii.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM