Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami

W ostatnich dniach do Ministerstwa Finansów wpłynęło wiele sygnałów dotyczących fałszywych wiadomości e-mail. W związku z tym na stronie gov.pl pojawiło się oficjalne ostrzeżenie o potencjalnym zagrożeniu rozsyłanym drogą elektroniczną do podatników.

Fałszywy komunikat o przesłaniu zeznania podatkowego za 2018 rok

Na skrzynki e-mailowe podatników zaczęły trafiać niepokojące e-maile będące próbą podszywania się pod Ministerstwo Finansów. W wiadomości jest mowa o konieczności przesłania zeznania podatkowego za 2018 rok. List kończy się ostrzeżeniem, że w przypadku braku uzupełnienia takiej deklaracji, sprawa zostanie zgłoszona do sądu. Ministerstwo Finansów zaleca, aby do tego typu e-maili podchodzić z ostrożnością oraz nie otwierać załączników. Mogą one zainfekować komputery i stanowić próbę przejęcia danych. Na stronie MF czytamy: „Prosimy o dokładną weryfikację adresu nadawcy pod kątem zgodności z domeną mf.gov.pl”.

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi e-mailami

Jak nie dać się nabrać przestępcy na fałszywe wiadomości e-mail?

Warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób e-mail została napisana. Często nadawca podszywający się pod urząd nie podejmuje nawet wysiłku, aby treść jego wiadomości wyglądała na rzetelnie i profesjonalnie stworzoną, z zachowaniem zasad języka polskiego. Ponadto w fałszywym e-mailu nie ma wzmianki o adresacie – nie znajdziesz w nim ani swojego imienia i nazwiska, ani też numeru PESEL, adresu zamieszkania itp. Pamiętaj też, że większość urzędów nie przesyła e-mailowo żadnych oficjalnych pism, poza informacyjnymi. Ważniejsze dokumenty oraz na przykład blankiety pocztowe są przesyłane pocztą tradycyjną. W większości przypadków załączniki są w formacie PDF. Zainfekowane pliki najczęściej są spakowanymi archiwami z rozszerzeniami .zip lub .rar. Dane takie jak adres e-mail nadawcy można porównać z domeną Ministerstwa Finansów oraz e-mailami kontaktowymi, które mogą się na niej znaleźć. W ten sposób uchronimy się przed zainfekowaniem komputera oraz próbą wyłudzenia danych. Jeżeli nie jesteś pewien, czy otrzymana wiadomość faktycznie została wysłana przez uprawnionego do tego urzędnika, zawsze możesz zadzwonić na adres Ministerstwa Finansów, aby upewnić się, że jakakolwiek akcja e-mailingowa miała miejsce. W razie wątpliwości co do prawdziwości przesyłanych e-maili, pomóc może biuro rachunkowe Białystok.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM