Dofinansowanie na poprawę BHP

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od kilku już lat prowadzi program dofinansowania na poprawę warunków BHP w całym sektorze gospodarczym. Patrząc na statystyki, widać już pierwsze rezultaty tego przedsięwzięcia. Mniejsza liczba wypadków, a tym bardziej zdarzeń ze skutkiem śmiertelnym, na terenie placów budowy, ale też hal przemysłowych czy zakładów pracy świadczy o efektywności programu oraz potrzebie przekazania większej liczby środków na zwiększenie bezpieczeństwa pracowników w miejscach ich pracy.

Efekty programu „ZUS prewencja wypadkowa”

Liczby przemawiają za tym, że program wszelakie działania, mające na celu poprawę bezpieczeństwa, przynoszą oczekiwane skutki. Jak widać na przykładzie statystyk, w 2018 roku doszło do 84 304 wypadków przy pracy. Choć liczba ta może wydawać się duża, jest o 4,6% mniejsza w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego. Zmniejszył się również wskaźnik wypadkowości – z 6,84 w 2017 do 6,37 w 2018 roku. Dofinansowanie przedsiębiorstw, zwłaszcza tych, w których wykonywane obowiązki narażają pracowników na ryzyko powstania uszczerbku na zdrowiu, pomaga w zwiększeniu bezpieczeństwa i higieny pracy.

Dofinansowanie na poprawę BHP

Na co można przeznaczyć środki z programu ZUS?

Począwszy od 2018 roku program ma formułę konkursową. W poprzednich latach wnioski były przyjmowane w myśl zasady: kto pierwszy, ten lepszy (oczywiście z uwzględnieniem poprawności wszystkich warunków formalnych). Biuro rachunkowe Białystok służy wsparciem w rozliczeniu otrzymanych środków. Jeżeli chodzi o sposób wydatkowania przyznanych środków, to przedsiębiorcy mogą spożytkować je na poprawę bezpieczeństwa w miejscach pracy, a w szczególności na zakup i modernizację elementów takich jak:

  • urządzenia chroniące przed szkodliwym działaniem czynników biologicznych;
  • systemy wspierające poprawę bezpieczeństwa pracowników wykonujących zadania na wysokości;
  • osłon zabezpieczających maszyny i urządzenia;
  • urządzeń oczyszczających powietrze;
  • kabin dźwiękoizolacyjnych i dźwiękochłonnych;
  • systemów bezpieczeństwa w postaci wyłączników czy urządzeń blokujących zezwalających
  • systemów wentylacji;
  • urządzeń ograniczających niekorzystne drgania.
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM