Zmiany w odpowiedzialności solidarnej

1 listopada 2019 jest ważną datą dla wszystkich przedsiębiorców. Wtedy bowiem wchodzą w życie znowelizowane przepisy, nakładające na nabywców solidarną odpowiedzialność w razie nieprawidłowości związanych z odprowadzeniem podatku VAT, wynikających z zaniechań sprzedających. Co dokładnie się zmieni i jakie sankcje czekają tych, którzy nie dopełnią należycie staranności? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Odpowiedzialność solidarna – wobec jakich towarów może powstać?

Zmiany w odpowiedzialności solidarnej

Zgodnie z art. 108a ust. 1 ustawy o VAT (oraz załącznikiem nr 15 do tejże), zmianie ulegnie katalog towarów, których zakup do dalszej odsprzedaży wiąże się z powstaniem odpowiedzialności solidarnej nabywcy i odbiorcy. Szczególną uwagę na dopełnienie kwestii formalnych urząd skarbowy zwróci w sytuacji nabywania paliw stałych (takich jak węgiel oraz produkty węglowe), elektroniki (telewizorów, komputerów, aparatów fotograficznych), a także części do pojazdów silnikowych.

Kiedy odpowiedzialność solidarna nie jest stosowana?

Z odpowiedzialności solidarnej zwolnieni są przedsiębiorcy nabywający benzyny silnikowe oraz oleje napędowe służące do uruchomienia silników spalinowych. Muszą jednak spełnić podstawowy warunek: zakupić te towary bezpośrednio na stacjach paliw i stacjach gazu płynnego. Inną podstawą do zwolnienia jest dostawa przez sprzedającego tego typu towarów z wykorzystaniem własnych sieci dystrybucyjnych.

Sytuacją najbardziej pożądaną, w której nabywca towarów może czuć się całkowicie bezpiecznie jest ta, kiedy fakturę za sprzedaż opłaci on z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności.

Mechanizm podzielonej płatności – od jakiej kwoty staje się obligatoryjny?

Jak podkreśla biuro rachunkowe Białystok, od 1 listopada tego roku przedsiębiorcy, którzy dokonują większych zakupów (na kwoty w wysokości co najmniej 15 000 złotych) są zobowiązani do stosowania mechanizmu podzielonej płatności. Nie muszą w tym celu wykonywać żadnych dodatkowych czynności. Wystarczy, że w momencie opłacania faktury wskażą na niej wysokość zakupu netto, kwotę podatku VAT oraz NIP odbiorcy. Muszą bezwzględnie dokonać wpłaty na rachunek firmowy odbiorcy – dokładnie ten, który widnieje na tzw. białej liście podatników VAT. Dopełniając tej formalności, mogą spać spokojnie – nawet wtedy, gdyby ich kontrahent nie wywiązał się należycie z obowiązku odprowadzenia podatku VAT do urzędu skarbowego.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM