Skuteczne lekarstwo na walkę ze smogiem - ulga podatkowa

Prezydent Andrzej Duda podpisał korzystną dla środowiska oraz zdrowia ludzkiego ustawę antykopciuchową. Ponadto wraz z nią w życie wejdą inne przepisy, m.in. zwolnienie z podatku dla programu Mój Prąd oraz korzystna stawka VAT dla urządzeń OZE. Ustawa ma na celu poprawę jakości powietrza na terenie całej Polski, nie tylko w dużych miastach. Dzięki temu ograniczone zostanie spalanie węgla w warunkach domowych, co do tej pory miało miejsce przy użyciu starych pieców. Prezydent podpisał ustawę 4 listopada 2019 roku. 

Skuteczne lekarstwo na walkę ze smogiem - ulga podatkowa

Ustawa antykopciuchowa - co konkretnie zmienia?

Ustawa zmienia bardzo dużo, nakładając m.in. jednolitą stawkę VAT w wysokości 8 procent dla wszystkich urządzeń OZE, które znajdować będą się poza budynkami. Są to pompy ciepła, urządzenia fotowoltaiczne oraz różnorodne kolektory słoneczne. Do tej pory stawka ta wynosiła aż 23 procent. 

Drugą zaletą podpisanej ustawy jest zwolnienie z podatku dochodowego dla programu Mój Prąd. Wolne od płacenia podatku będą w tym przypadku wszelkie świadczenia (m.in. dotacje oraz umorzone pożyczki), które zostały otrzymane z tytułu NFOŚiGW. Tyczy się to także środków uzyskanych z wojewódzkich funduszy, związanych z ochroną środowiska. W szczególności dotyczy to realizacji przedsięwzięć w budynkach jednorodzinnych oraz nowo wybudowanych.

Ustawa reguluje również proces wchodzenia na rynek urządzeń grzewczych. Urządzenia, które nie będą spełniały europejskich norm nie mogą zostać dopuszczone do użytku. Grożą za to surowe konsekwencje. Dodatkowo odpowiednie organy będą mogły je regularnie kontrolować. Sprzedawanie oraz kupowanie kopciuchów będzie zabronione, pod rygorem wysokich kar finansowych, dlatego większość osób na pewno dostosuje się do zmieniającego się prawa. Ponadto każdy nowy budynek będzie musiał być ekspresowo podłączony do sieci ciepłowniczej lub też pompy ciepła. Zwolnione z tego obowiązku są jednak budynki, które będą ocieplane w wyniku zastosowania indywidualnego źródła ciepła. Współczynnik nakładu energii nie może jednak w tym przypadku przekroczyć wartości 0,8. 

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM