Indywidualny rachunek podatkowy - jak sprawdzić?

Korzystanie z indywidualnego rachunku podatkowego będzie możliwe na początku 2020 roku. To innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu dotychczas obowiązująca zasada wpłacania podatków na rachunek bankowy Urzędu Skarbowego przestanie działać. Ważną informacją jest to, że każdy Urząd posiada inny numer rachunku, dlatego podatnicy musieli uważać na to, aby ich ze sobą nie pomylić. Dodatkowo Urzędy zakładały różne numery rachunków dla różnych podatków. Jest to bardzo skomplikowane, dlatego przedsiębiorcy muszą często korzystać nawet z kilku rachunków, co na pewno dla większości zainteresowanych osób jest bardzo uciążliwe.

Indywidualny rachunek podatkowy - jak sprawdzić?

Indywidualny rachunek podatkowy - jakie niesie za sobą zmiany?

Wraz z wprowadzanymi zmianami podatkowymi przedsiębiorcy uzyskają na początku 2020 roku indywidualny rachunek podatkowy. To bardzo istotna zmiana, ułatwiająca życie wielu podatnikom. Rachunek podatkowy będzie stworzony na wzór dostępnego rachunku składkowego. Zainteresowani otrzymają indywidualny numer rachunku, na który będą mogli wpłacać wszystkie możliwe podatki. Nie będzie trzeba posługiwać się kilkoma innymi numerami, zależnie od tego, jaki podatek będzie się chciało uregulować. Biuro rachunkowe zostanie tym samym odciążone z wielu obowiązków, ponieważ podatnicy będą w stanie poradzić sobie z tym samodzielnie. 

Indywidualny rachunek podatkowy - gdzie go znaleźć i z czego się składa?

Indywidualny rachunek podatkowy stworzony zostanie w oparciu o istniejący numer NIP (lub w przypadku jego braku z numeru PESEL) podatnika. Swój indywidualny rachunek będą posiadać nie tylko pracodawcy, ale też pracownicy opłacający podatek dochodowy. Zidentyfikowanie własnego rachunku będzie bardzo łatwe, ponieważ końcowe jego cyfry będą pokrywać się z numerem NIP lub numerem PESEL. Wpłaty na rachunek będą księgowane na bieżąco. Jeśli jednak na koncie pojawi się zaległość, to następna wpłata pokryje w pierwszej kolejności wszelkie zaległości, nawet jeśli tytuł przelewu będzie wskazywał na coś innego.

Sprawdzenie indywidualnego rachunku podatkowego jest możliwe na dwa sposoby:

  • na stronie internetowej Ministerstwa Finansów,
  • w siedzibie dowolnego Urzędu Skarbowego.

Takie usługi księgowe mają uprościć opłatę podatków zobowiązanym do tego podatnikom, ale też ułatwić pracę Urzędom Skarbowym. Sprawdzenie rachunku jest oczywiście darmowe. Wystarczy podać swój numer PESEL lub NIP.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM