Co powinieneś wiedzieć przed kontrolą fiskusa?

Każdy przedsiębiorca, prowadzący firmę, powinien się liczyć z kontrolą fiskusa. Oczywiście kontrola nie należy do czynności, na które czekamy z niecierpliwością, ale jeśli należycie prowadzimy dokumentację, a dodatkowo dobrze się do kontroli przygotujemy, wszystko zakończy się bezproblemowo. Przygotowanie do kontroli jest poprzedzone informacją o zamiarze jej przeprowadzenia, terminie i zakresie, który będzie kontrolowany. Tak się dzieje w przypadku kontroli częściowej.

Co powinieneś wiedzieć przed kontrolą fiskusa?

W przypadku kontroli kompleksowej, która jest zjawiskiem rzadkim, przedsiębiorca powinien się liczyć z możliwością sprawdzenia całościowej dokumentacji firmy. W pozostałych przypadkach kontrolujący skupią się na dokumentacji podanej w zawiadomieniu. Choćby przedsiębiorca, kierujący firmą prowadzili je jak najlepiej, zawsze do dokumentacji może się wkraść jakiś błąd, niedociągnięcie spowodowane ludzką niedoskonałością lub zwyczajnym niedopatrzeniem. Czas przygotowania do kontroli umożliwia naprawienie wszystkich błędów, nawet jeśli dotyczą nieprawidłowego rozliczenia się z Urzędem Podatkowym, gdzie można złożyć korektę zeznań. Kontrola może być też przeprowadzona, w wyjątkowych przypadkach, bez wcześniejszego powiadomienia zainteresowanych. Dzieje się tak, kiedy kontrolowany jest podejrzany o popełnienie przestępstwa lub jego dochody pochodzą ze źródeł nieujawnionych. Wszystkie ewentualne błędy muszą być poprawione przed kontrolą. W czasie kontroli jest to po prostu niemożliwe. Kontrolujący firmę ma wgląd do wszelkich dokumentów wchodzących w zakres przedmiotu kontroli, czyli są to: księgi rachunkowe, księgi podatkowe, faktury, rachunki, raporty finansowe... Nie chodzi tylko o dokumenty bieżące, ale sięgające pięć lat wcześniej. Może być też sprawdzana kasa fiskalna. W czasie kontroli, kontrolujący może prosić właścicieli lub osoby przez niego upoważnione do udzielania określonych wyjaśnień. Nie ma to charakteru przesłuchania, ale rozmowy. Każdy kontroler ma dostęp do wszelkich dokumentów, wymaganych prawem. Trzeba mu udostępnić miejsce do pracy, a także umożliwić całościowe zebranie potrzebnych materiałów.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM