Do kiedy sprawozdanie finansowe?

Przedsiębiorcy są zobligowani do przedstawienia sprawozdań finansowych. Dzieję się to na mocy ustawy o rachunkowości. Takie sprawozdanie muszą przedstawić wszyscy przedsiębiorcy, którzy prowadzą pełną księgowość. Nie dotyczy to firm i spółek, które prowadzą rachunkowość uproszczoną. Przepisy na ten temat znajdują się w ustawie o rachunkowości. Kiedy konieczne jest napisanie sprawozdania finansowego firmy? Zaraz po zamknięciu ksiąg rachunkowych. W skład takiego sprawozdania wchodzą: bilans, rachunek strat i zysków oraz wszelkie informacje, których zdaniem jest objaśnienie dotyczące samego sprawozdania finansowego.

Do kiedy sprawozdanie finansowe?

Sprawozdanie finansowe jest zobligowany złożyć kierownik jednostki. Należy je złożyć w ciągu trzech miesięcy od tzw. dnia bilansowego, który zazwyczaj przypada na 31 stycznia. Po złożeniu sprawozdania następuje jego zatwierdzenie. Na to jest również okres trzech miesięcy. Za zatwierdzenie sprawozdania jest odpowiedzialny sam właściciel (tak jest w przypadku spółek jednoosobowych) lub organ założycielski spółki. Może się zdarzyć sytuacja, kiedy dane sprawozdanie powinno być dodatkowo sprawdzone. Sprawdzenia dokonuje biegły rewident. Sprawozdanie powinno być zatwierdzone do 30 kwietnia. Na tym jednak się nie kończą obowiązki kierownika danej jednostki. Po pomyślnym zatwierdzeniu sprawozdania musi ono trafić do Urzędu Skarbowego oraz do sądu rejestrowego. Jeśli do złożenia sprawozdania finansowego nie dojdzie, firma musi się liczyć z poważnymi konsekwencjami finansowymi i prawnymi. Nie dostarczenie sprawozdania w terminie ustawowym jest traktowane jako popełnienie wykroczenia skarbowego. Na szczęście ustawodawca dopuszcza możliwość złożenia sprawozdania po terminie wraz z obszernym wyjaśnieniem i oświadczeniem o popełnieniu wykroczenia skarbowego. Ten akt nosi nazwę: procedura czynnego żalu i pozwala firmie uniknąć ustawowej kary. Jeśli się zdarzy, że do 15 lipca organ zatwierdzający nie zatwierdzi sprawozdania, należy je złożyć mimo tego i czekać na akt zatwierdzenia. Pozwoli to uniknąć grzywny i kar administracyjnych.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM