W jaki sposób rozliczać koszty z podwykonawcą, który nie posiada własnej DG

Sprawy związane z księgowością firmy są bardzo ważne z uwagi na konieczność dopełnienia obowiązku i możliwe kontrole urzędników celno-skarbowych. Co jednak począć, gdy nasz podwykonawca nie prowadzi własnej działalności gospodarczej i nie może wystawić nam faktury za wykonaną usługę? Na szczęście kodeks pracy przewiduje kilka rozwiązań w tej sytuacji.

W jaki sposób rozliczać koszty z podwykonawcą, który nie posiada własnej DG

Możliwość nr 1: umowa o dzieło

Podzlecanie niektórych prac okazuje się – z perspektywy zamawiającego – czasach bardzo opłacalną opcją. W sytuacji, kiedy koszty zatrudnienia pracownika z roku na rok są coraz wyższe outsourcing zleceń staje się korzystniejszy aniżeli zawieranie umowy o pracę z jednym stałym pracownikiem. Nic więc dziwnego, że w takich realiach rynkowych wielu przedsiębiorców, aby zmniejszyć koszty i zachować rentowność firmy, decyduje się na zatrudnienie pracownika na podstawie umowy o dzieło. W takim przypadku pracodawca nie musi martwić się o opłacenie składek zdrowotnych, emerytalnych, chorobowych ani składki na Fundusz Pracy. Odprowadza za to w minimalnej kwocie składkę na ubezpieczenie społeczne, która – w przeciwieństwie do obciążeń wynikających z zatrudniania na etat – jest kompletnie nieodczuwalna.

Możliwość nr 2: umowa zlecenie

Umowa zlecenie ma zastosowanie w przypadku pracy wykonywanej w dłuższym okresie. Nie dotyczy skończonego i sprecyzowanego dzieła (na przykład stworzenia strony internetowej, wykonania grafiki, obrazu lub napisania tekstów), lecz bardziej odnosi się do samej czynności. Może dotyczyć pracy trwającej przez kilka miesięcy, na przykład układania towaru na półkach, prac dorywczych takich jak sprzątanie czy okazyjnej opieki nad dzieckiem.

Możliwość nr 3: Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Ogromną zaletą rozliczania się z pracownikiem przynależącym do Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości jest obsługa księgowa, która w ramach swojego podmiotu wystawia kontrahentowi, czyli nam, fakturę. Teoretycznie stanowi to znaczące uproszczenie dla przedsiębiorcy i jego księgowości.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM