Przedsiębiorco! Zobacz, jaka kara czeka Cię za niezgłoszenie pracownika do ZUS

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, przedsiębiorca zatrudniający pracownika na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie musi zgłosić go do ZUS. Za zlekceważenie tego obowiązku grożą dotkliwe sankcje. Zobacz, dlaczego nie możesz dopuścić do zaniedbań na tym polu.

Przedsiębiorco! Zobacz, jaka kara czeka Cię za niezgłoszenie pracownika do ZUS

Kara grzywny, czyli dlaczego lepiej terminowo zgłosić pracownika do ZUS?

Zgodnie z brzmieniem ustawy zdrowotnej, wprowadzonej w życie 1 stycznia 2013 roku (art. 193 pkt 1a), przedsiębiorca zatrudniający pracowników może zostać ukarany karą grzywny, jeżeli nie zgłosi ich do ubezpieczenia zdrowotnego. Ma na to 7 dni kalendarzowych od chwili powstania obowiązku podatkowego. Co ważne, kara może być wymierzona także wtedy, gdy pracodawca nie dokona terminowego wyrejestrowania pracownika z ZUS. Brak dostosowania się do obowiązujących przepisów może skutkować karą grzywny w wysokości od 20 do 5000 złotych.

Przedsiębiorców, którzy nie orientują się zbyt dobrze w przepisach prawnych, lub tych, którzy nie mają czasu na pilnowanie terminów, może w tym zakresie odciążyć biuro rachunkowe. Wyznaczona do tego celu księgowa zajmie się zgłoszeniem lub wyrejestrowaniem pracownika z ZUS-u.

W jaki sposób należy zgłosić pracownika do ZUS?

Warto wspomnieć, że nowi przedsiębiorcy dopiero zakładający działalność gospodarczą mogą zarejestrować pracownika w ZUS już na etapie składania wniosku o wpis w CEIDG. Po dokonaniu zgłoszenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych sporządza wniosek na formularzu ZUS ZUA. Każdego miesiąca pracodawca ma obowiązek przekazywać swoją deklarację rozliczeniową ZUS DRA, w której wskazuje wysokość składek, oraz dołączone imienne raporty miesięczne za pracowników (ZUS RCA, ZUS RZA lub ZUS RSA). Przekazanie dokumentów i opłacenie składek za siebie i zatrudnionych pracowników musi nastąpić w terminie do 15. dnia następnego miesiąca. Zewnętrzna obsługa księgowa może okazać się dużym ułatwieniem w przygotowywaniu comiesięcznych deklaracji rozliczeniowych. Profesjonalna księgowość dba o poprawność dokumentów i zachowanie terminów, dzięki czemu pracodawca nie musi martwić się o powstanie zaległości i konieczność zapłaty odsetek za zwłokę.

Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności
Jak wyłączyć pliki cookies?
ROZUMIEM