Zatrudnić księgową czy oddać odpowiedzialność na zewnątrz?
Jeszcze do niedawna żaden przedsiębiorca nie wyobrażał sobie, że mógłby zrezygnować z zatrudniania księgowej. W końcu, mając przy sobie specjalistkę od prawa podatkowego, czuł się pewniej i spokojniej. Dziś, kiedy duża część usług przeniosła się do internetu, nie trzeba nawet spotykać się na żywo z księgową, aby wiedzieć, jak wyglądają rozliczenia podatkowe za dany miesiąc. Jakie wady i zalety wiążą się z każdym z tych rozwiązań?
Własna księgowa - dlaczego warto?
Własna księgowa, z którą można spotkać się osobiście, aby omówić niezbędne kwestie podatkowe, na pewno stanowi dogodne rozwiązanie dla osób prowadzących biznes w formie stacjonarnej. Działając na lokalnym rynku, przedsiębiorcy zazwyczaj znacznie wygodniej podjechać i omówić ważne zagadnienia. Jeszcze lepiej mają większe firmy, dysponujące własnym działem księgowym. Wtedy mają kilku specjalistów na wyłączność. Zatrudniając ich na pełen etat, mogą do maksimum czerpać z ich zawodowych kompetencji i czasu. Choć posiadanie własnego działu księgowego jest praktyczne, wiąże się - niestety - z dużymi kosztami. Wymaga oddzielnego pomieszczenia z pełnym biurowym wyposażeniem, ponoszenia kosztów wynagrodzenia pracowników oraz opłacania za nich składek ZUS. W pewnych okresach, kiedy firma odnotowuje straty, utrzymywanie własnego działu księgowego może być nieopłacalne. Także likwidacja etatów w razie upadłości firmy jest bardziej brzemienna w skutki w porównaniu z zakończeniem współpracy z zewnętrznym dostawcą usług księgowych.
Outsourcing księgowy - wady i zalety tego rozwiązania
Kwestie finansowe to jeden z głównych powodów, dla których coraz więcej podmiotów decyduje się na skorzystanie ze wsparcia w zakresie podatków poprzez współpracę z zewnętrzną obsługą księgową. Outsourcing księgowy pozwala ograniczyć koszty związane z utrzymaniem oddzielnego działu, a także umożliwia przedsiębiorcy skupienie się na wąskim polu swoich działań. Jest to rozwiązanie nowoczesne i elastyczne, pozwalające zmieniać zakres usług i związanych z nimi wydatków w sposób płynny i dynamiczny. Nie wymaga także angażowania do celów księgowych osobnego pomieszczenia, biurek i komputerów, gdyż realizacja usługi odbywa się bez fizycznej obecności księgowej w firmie.